2449/518
Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
Sæt på seks stole med stel af eg. Sæde og ryg betrukket med gråt møbelstof. Model 86. Formgivet 1953. Udført hos Søren Willadsen møbelfabrik. (6)
Litteratur: Finn Juhl: “The Memorial Exhibition”, Japan 1990, s. 137.
Litteratur: Bygge og Bo, december 1953.
Brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. En stol med løse samlinger, defekte dyveler og mindre reparation ved bagben.
Vurdering