Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Flaglinestolen”. Hvilestol med originalt understel af grønlakeret stål med sko af træ. Overstel af forkromet stål, udspændt med flagline. Uoriginal nakkepude betrukket med gråt stribet stof. Model GE 225. Formgivet 1950. Udført 1950'erne hos Getama.
De førstproducerede udgaver af flaglinestolen fra 1950'erne blev forsynet med sko af træ, senere produktioner med sko af sort gummi eller sort plast.
Model præsenteret på Kunsthåndværkets Forårsudstilling på Kunstindustrimuseet i 1950.
Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk” nr. 5, 1950, side 86. Litteratur: Noritsugu Oda “Danish Chairs”, 1999, s. 112.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Meget rust på stellet. Flagline med defekter.
Moderne kunst og design, 25. september 2018