Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AP 62”. Tre pers. sofa med stel af riopalisander. Armlæn, sider samt løse hynder i sæde og ryg betrukket med blågrå uld. Udført hos AP-Stolen. H. 68. L. 191. D. 70.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og nogle mindre hak. Falmet betræk med slitage. Hynder med slitage.
Moderne kunst og design, 10. december 2019
16 bud