Lorenz Frølich og Danske malere, 19, årh.
Lorenz Frølich:
“To elskende”. Usigneret. Betegnet på bagsiden Lorentz Frølich. Tusch på papir monteret på malepap. Lysmål 17×13.
En nisse spiser af julekagerne. Usigneret. Betegnet på bagsiden Lorentz Frølich. Vandfarve og bly på papir monteret på papir. Bladstørrelse 6×11.
Danske malere, 19. årh.:
Portræt af en dreng. Usigneret. Bly på papir monteret på malepap. 14,5×11.
Gudinden for visdom og retfærdighed Athena på en sky. Usigneret. Vandfarve på papir monteret på papir. Bladstørrelse 17×11. (4).
Papiret er gulnet.
Ældre malerier og møbler, 3. juni 2013