1323/​41

Lorenz Frølich og Danske malere, 19, årh.

Lorenz Frølich:

“To elskende”. Usigneret. Betegnet på bagsiden Lorentz Frølich. Tusch på papir monteret på malepap. Lysmål 17×13.

En nisse spiser af julekagerne. Usigneret. Betegnet på bagsiden Lorentz Frølich. Vandfarve og bly på papir monteret på papir. Bladstørrelse 6×11.

Danske malere, 19. årh.:

Portræt af en dreng. Usigneret. Bly på papir monteret på malepap. 14,5×11.

Gudinden for visdom og retfærdighed Athena på en sky. Usigneret. Vandfarve på papir monteret på papir. Bladstørrelse 17×11. (4).

Papiret er gulnet.

Ældre malerier og møbler, 3. juni 2013

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

1.400 DKK

(Autobud) 1.400 DKK
1.350 DKK
(Autobud) 1.050 DKK
1.000 DKK
750 DKK