Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)
“En Kildereise”. Holstensk vogn med mange skovgæster. Utydelig sign. W. M. 1830?. Olie på lærred. 29×42.
Udstillet: Charlottenborg 1830 nr. 85. Købt af Christian VIII. Kunstforeningens Marstrand udstilling 1898 nr. 4, tilhørende grosserer E. le Maire. Proveniens: Christian VIII. Grosserer Emil le Maire. Winkel & Magnussen auktion 337, 1947 nr. 248, afbildet side 9. Winkel & Magnussen auktion 342, 1947 nr. 118 afbildet side 9. ABR auktion 291, 1973 nr. 168 afbildet side 27.
Trésor - Jubilæumsauktion, 18. november 2008