1951/​32

Fransk kaminur i kasse af bemalet træ, dekoreret med blomsterranker på spættet grund, prydet med beslag af forgyldt bronze i form af blomster- og bladværk, rocailler og kæmninger, hvidemaljeret urskive med romer- og arabertal. Sign. Tostain, Paris. Urværk stemplet A.C. Rococoform. 19. årh.s slutning. H. 99.

Revner i træet. Finérskader. Afskalninger. Afslag på urskive. Løst glas i siderne. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia (udskudt), 23. december 2019

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

14 bud

8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK