Fransk kaminur i kasse af bemalet træ, dekoreret med blomsterranker på spættet grund, prydet med beslag af forgyldt bronze i form af blomster- og bladværk, rocailler og kæmninger, hvidemaljeret urskive med romer- og arabertal. Sign. Tostain, Paris. Urværk stemplet A.C. Rococoform. 19. årh.s slutning. H. 99.
Revner i træet. Finérskader. Afskalninger. Afslag på urskive. Løst glas i siderne. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia (udskudt), 23. december 2019
14 bud