2144/194
En samling svenske tumlinger af sølv og delvis forgyldt sølv, heraf de otte bunde indfældet med mønt, mester bl.a. Hans Petter Vogt, Kristianstad 1767. En fremstår ustemplet. Sverige 18.-19. årh. Vægt i alt 255 g. H. 3–3,8 cm. (9)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte større indtryk. Enkelte senere graveret. En topkant med reparation.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. november 2021
Vurdering
Hammerslag