Vilhelm Th. Fischer (f. Holbæk 1857, d. Frederiksberg 1928)
“Legende hunde”. Sign. Vilh. Th. Fischer 1891. Olie på lærred. 115×131.
Udstillet: Charlottenborg 1891 nr. 126. München, Internationalen Kunstausstellung, 1892 nr. 555.
I baggrunden ses et lille udsnit af det gamle Østervold, hvor Statens Museum for Kunst i dag ligger. Overfor lå den gamle kaserne, som senere husede DSB og i dag er kollegiet BaseCamp.
Vilhelm Th. Fischer vinder i 1891 Den Neuhausenske Præmie for dette maleri.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, 15. september 2020