1419/​651

Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)

Edith Sonne (f. 1910, d. 1993)

Fire vaser, en lågkrukke samt to skåle af stentøj. Dekoreret med glasurer i blå, grønne og brune nuancer. Sign. monogrammer. Udført og stemplet hos Saxbo. H. hhv. 4./5./9./10./11./17./25. (7)

Fire stk. er 2. sortering. Almindelig brugspatina, herunder enkelte overfladeridser.

Moderne kunst og design, 6. maj 2014

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.800 DKK

3.800 DKK
3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK