912/​245

Harald Engman (f. København 1903, d. sst. 1968)

“Fagre nye verden” (Universel Nyordning), 1941. Sign. Harald Engman. Olie på lærred. 61×55.

Udstillet: “Hjælp! jeg er samler”. Birte Inge Christensen og John Hunov's samlinger, Randers Kunstmuseum, 15. januar - 20. marts 1994, kat. nr. 48. Proveniens: Birte Inge Christensen og John Hunovs samling.

Moderne malerier, skulpturer og grafik, 7. marts 2023

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK