12103/​258

Dansk møbelsnedker

Et par lænestole af bejdset træ med svungne armlæn. Banesyet i ryg, betrukket med møbelstof, 1930–1940'erne. (2)

Fremstår med naturlig slitage, herunder ben med enkelte mindre afslag. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Kunst, antikviteter & design, 21. januar 2021

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag