12103/258
Dansk møbelsnedker
Et par lænestole af bejdset træ med svungne armlæn. Banesyet i ryg, betrukket med møbelstof, 1930–1940'erne. (2)
Fremstår med naturlig slitage, herunder ben med enkelte mindre afslag. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Kunst, antikviteter & design, 21. januar 2021
Vurdering
Hammerslag