919/​282

Egill Jacobsen (f. København 1910, d. sst. 1998)

Grøn maske. Sign. på bagsiden E.J. 47. Olie på lærred. 71×48.

Litteratur: Per Hovdenakk: “Egill Jacobsen 1. Malerier 1928–65”, Copenhagen, 1980, nr. 1947/15, gengivet side 184. Udstillet: Grønningen, København, 1948, kat. nr. 53. Udstillet: “Anna & Kresten Krestensens samling”, Charlottenborg, København, 1952. Udstillet: “Cobra en la colección Karel van Stuijvenberg”, Museo de Arte Contemporaneo de Caracas, Venezuela, 1984, kat. nr. 138, gengivet side 90. Udstillet: 18e Bienal de Sao Paulo, Brasilien, 1985, kat. nr. 41. Udstillet: “Cobra. Speglad i Karel van Stuijvenbergs samling. As reflected by the Karel van Stuijvenberg collection”, Malmö Konsthall, 1986 og Liljevalchs Konsthall, Stockholm, 1987, kat. nr. 109, gengivet i kataloget. Udstillet: “Cobra”, Musée d'art Moderne et d'Art Contemporain, Liège, Belgien, 1993, gengivet side 170. Udstillet: Cobra museum voor moderne kunst, Amstelveen, Holland, 1996. Proveniens: Anna & Kresten Krestensens samling, København. Proveniens: Hidrørende fra Karel van Stuijvenbergs samling, Caracas. Proveniens: Dansk privatsamling.

Moderne malerier, skulpturer og grafik, 5. marts 2024

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

60.000 DKK