Aage Gitz-Johansen (f. Odense 1897, d. Christiansø 1977)
“Pigen og Fuglen”. Usign. Stemplet med kunstnerens stempel samt betitlet. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 48×59. Uindrammet.
Proveniens: Nedarvet i kunstnerens familie.
Fugtpletter - primært i kanterne af papiret.
Moderne kunst og design, 3. september 2024
10 bud