900/​154

Virgil (f. Italy 70, d. 19, Roman poet)

Opera Vergiliana, docte et familiariter exposita […]. Strassburg: Johan Grüninger / Sebastian Brandt 1502. Folio. Med 214 træsnit, hvoraf 3 er gentaget. Mangler 2 blade, A2 og næstsidste blad dd9 fol. XXXIII (med et træsnit). 2 blade med indsnit i øverste margin med lidt teksttab. Titelbladet og følgende 5 blade repareret med papirudfyldning. Yderligere er nogle blade med gammel forstærkning i marginen. Indb. i samt. blindtrykt hellæder med 2 spænder. Bindet repareret og forsynet med ny forsats. Eet gammelt forsatsblad er bevaret (indsat efter kolofonen). Spændedele sansynligvis fornyede.

Kunstneren bag illustrationerne er ukendt, men betegnes sædvanligvis som Strassburgmesteren.

Brunet V, 1277.

Proveniens: Bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

32.000 DKK