1908/550
Niels O. Møller (f. 1920, d. 1982)
Sæt på seks stole med stel af palisander. Sæder med gult flettet uldgarn. Model 78. Designet 1962. Udført og mærket med metalskilt hos J. L. Møller, Højbjerg. (6)
Dette emne handles i fuldmoms
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. En stol med defekt flet i sæde. Sæder med pletter.
Moderne kunst og design, 19. februar 2019
Vurdering
Hammerslag