903/​576

Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)

“On the shore”, Refsnæs. Sign. Jorn 43 (sign. af Jorn in 1963 med titel). Med dedikation fra Guy Atkins til den nuværende ejer på kort på bagsiden. Blyant på papir. Bladstørrelse 9×21.

Proveniens: Arne Bruun Rasmussen, auktion 153, København, 1968, kat. nr. 169. Erhvervet her af Richard Winther til Guy Atkins. Proveniens: Gave fra Guy Atkins til Troels Andersen i 1984.

Malerier, skulpturer, grafik, 29. september 2021

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

36.000 DKK