1734/​1505

To kinesiske figurer af terrakotta i form af hest og mand, dekorerede i farver og guld. Ming 1368–1644. H. 24–27 cm. (2)

Slitage, ridser, mærker, mand med knækket/repareret ben, muligvis flere reparationer, men svært at se, borehuller på hest.

Varia, 24. august 2017

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK