1734/1505
To kinesiske figurer af terrakotta i form af hest og mand, dekorerede i farver og guld. Ming 1368–1644. H. 24–27 cm. (2)
Slitage, ridser, mærker, mand med knækket/repareret ben, muligvis flere reparationer, men svært at se, borehuller på hest.
Varia, 24. august 2017
Vurdering
Hammerslag