2425/897
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Konisk vase af stentøj indridset med vertikale riller. Dekoreret med blå, grå og grøn glasur. Sign. monogram, 116. H. 12,2. Diam. 9,5.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Øverste kant med enkelte afslag på riller.
Moderne kunst og design, 18. juni 2024
Vurdering
Hammerslag
11 bud