900/114
Fransk senempire lysekrone af forgyldt bronze, støbt med tolv svungne lysarme, maskaroner, griffe, bladværk og ornamentik, behængt med prismer, blå bundplade, prydet med rosetter, bundknop i form af pinjekogle. 19. årh.s første halvdel. H. 97. Diam. 84.
Proveniens: Billedhugger Helen Schou (f. 1905- d. 2006).
Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021
Vurdering
Hammerslag