Poul S. Christiansen (f. Hundevad 1855, d. København 1933)
“Graavejrsdag ved fjorden. Bogenæs”. Sign. monogram 1919. Olie på lærred. 44×60.
S. Danneskjold-Samsøes fortegnelse over Poul S. Christiansens malerier nr. 483.
Udstillet: Faaborg Museum, “Poul S. Christiansen”, 1998 nr. 88.
Retoucheringer.
Ældre malerier og antikviteter, 10. september 2012