L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)
“Landskab. Formiddag efter at rimtågen er lettet. Vinderød.” Sign. L. A. Ring 1901. Olie på lærred monteret på lærred. 30×48.
H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 448.
Proveniens: Garver John Messerschmidt (1910).
Vinderød ier en landsby nær Frederiksværk, Nordsjælland.
Malerier og tegninger, 28. februar 2017