Magnus L. Stephensen (f. Holte 1903, d. Helsingør 1984)
“Tuja”. Bestik af rustfrit stål. Udført og stemplet hos Georg Jensen. (83)
Bestånde af: 12 fiskegafler, 12 middagsgafler, 12 frokostgafler, 12 middagsskeer, 15 kaffeskeer, 2 barnegafler, 2 marmeladeskeer, 2 smørknive, 7 lange pålægsgafler, 2 korte pålægsgafler, 2 serveringsskeer, 2 lange serveringsskeer.
Samt én “Mitra” serveringsspade af rustfrit stål.
Almindelig brugspatina, herunder nogle overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 10. marts 2015