1821/​9

Spansk skole, 17. årh.

Ærkeenglen Mikael i kamp mod djævlen. Verso Sankt Bernardino af Siena. Usigneret. Betegnet Raphael 1517. Olie på træ. 115×78. Uindrammet.

Maleriet skal retur til Walther/NR tager det med til ham ved lejlighed

Proveniens: Niels Lindeskov Hansens samling, solgt dennes auktioner Bruun Rasmussen, Pedersholm, Vejle, auktion 59, del I, 1998 nr. 90.

Krakeleringer samt retoucheringer/reparationer. Minimale afskalninger. Behov for rensning.

Ældre malerier og møbler, 21. maj 2018

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag