Spansk skole, 17. årh.
Ærkeenglen Mikael i kamp mod djævlen. Verso Sankt Bernardino af Siena. Usigneret. Betegnet Raphael 1517. Olie på træ. 115×78. Uindrammet.
Maleriet skal retur til Walther/NR tager det med til ham ved lejlighed
Proveniens: Niels Lindeskov Hansens samling, solgt dennes auktioner Bruun Rasmussen, Pedersholm, Vejle, auktion 59, del I, 1998 nr. 90.
Krakeleringer samt retoucheringer/reparationer. Minimale afskalninger. Behov for rensning.
Ældre malerier og møbler, 21. maj 2018