900/​59

Jens Juel (f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802)

“En pige, fejlagtigt kaldet prins Alexander”. Portræt af en lyshåret pige med blå øjne, iklædt en tynd hvid kjole. Brystbillede, med højre arm ind foran kroppen og et violet sjal over venstre skulder. Antagelig forestillende Caroline Amalie, datter af Louise Augusta og hertugen af Augustenborg f. 1796, eller prinsesse Caroline, datter af Frederik V og dronning Marie, parrets ældste datter, født 1793. 1790erne. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. Oval. 36×29.

Afbildet og omtalt: Ellen Poulsens fortegnelse over Jens Juels malerier under nr. 794 bind I, s. 213. afb. s. 508. Nærværende maleri forestiller det samme barn som nr. 794, der er malt i hel figur holdende en blomsterranke. Maleriet med barnet og blomsterranken har også tidligere været beskrevet som et portræt af prins Alexander. Denne afb. s. 508. Først i 1991 gør Ellen Poulsen i sit to-binds-værk om Jens Juel opmærksom på, at de to malerier forestiller det samme barn. I følge forfatteren er det udelukket, at portætterne forstiller en dreng, da en dreng ikke ville holde en blomsterkrans!

Proveniens: Ifølge traditionen er der tale om et portræt af prins Alexander, hvilket bl.a. fremgår af en gammel håndskreven etiket på maleriets blændramme med påskriften: “Jens Juel: Portrait af Hertug Alexander af Augustenborg, Søn af Louise Augusta købt af Slægten i Berlin 19–11-30 M. Grosell”.

Grosell var kunsthandler, og det må antages, at han samme år solgte billedet som et prinseportræt til bagermester Reinhard van Hauen, hvis stemplede samlermærke med dateringen 1930 også er at finde på blændrammen.

Winkel & Magnussen auktion 294, 1942 nr. 133, afb. s. 7 her stadig som "Hertug Alexander af Augustenborg som Barn”.

Bruun Rasmussen auktion 724, 2003 nr. 1567 afb. s. 57, her som antagelig forestillende en af de to ovenfor nævnte prinsesser.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

38.000 DKK