2109/​917

Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)

Sofabord af mahogni med opklappelige, halvcirkelformede endplader. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. H. 65. B. 55/138. L. 84.

Stand

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak.

Auktion

Moderne kunst og design, 2. marts 2021

Kategori
Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

Ikke solgt