2119/517
Alvar Aalto (f. Kuortane 1898, d. Helsinki 1976)
“Savoy”. Høj vase af klart glas. Sign. Alvar Aalto, Iittala, 2008. Udført hos Iittala, Finland. H. 59.
Erhvervet af nuværende ejer hos Illums Bolighus, ca. 2010.
Indvendigt med smuds og kalkrander. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag