870/​186

Eardley Norton (f. Lincolnshire 1728, d. London 1792)

George III lygteur i kasse af mahogni med beslag af forgyldt bronze, skive af forgydt messing med gennembrudt hjørneornamentik, forsølvet timekrans, værk med heltimeslag og kalender. Sign. 'Eardley Norton, London' skive og værk nr. '2529'. Eardley Norton. England, 18. årh.s slutning. H. 50. B. 30. D. 21.

Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk

Der gives ingen garanti for værkets funktion.

Varia, møbler og tæpper, 1. marts 2017

Vur­dering

50.000 DKK

Hammerslag