Hartwell Yeargans (f. USA 1915, d. sst. 2005)
“Jazz Trio”. Sign. H. Yeargans; sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 105×60.
Proveniens: Privatsamling, Danmark. Maleriet er ervhervet fra kunstneren af nuværende ejer.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 23. september 2020