1703/​639

Georg Hetting, m.fl. (f. Danmark 1920)

Valdemar Petersen, m.fl.

Fire vaser af stentøj. Alle udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. (4)

Bestående af:

B&G: En lille cirkulær vase af stentøj, dekoreret med brunsorte mønstre og transparent mat glasur. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl, D.354. H. 5,6. Diam. 9,7.

Valdemar Pedersen: Vase af stentøj, modelleret i firesidet form. Dekoreret med rødbrun glasur med gråbrune elementer. Sign. Vald. Pedersen, udført og stemplet hos Bing & Grøndahl U696. H. 11,5. B. 13. L. 13.

Georg Hetting: En lille cirkulær vase af stentøj, dekoreret med blå glasur. Sign. G. Hetting, 326. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. H. 9,5.

Valdemar Petersen: Vase af stentøj, dekoreret med lys gråbrun og grøn krystalglasur. Sign. monogram, Æ.654. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. H. 18.

Moderne kunst og design, 17. januar 2017

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.300 DKK

(Autobud) 1.300 DKK
1.250 DKK
1.200 DKK
1.150 DKK
1.100 DKK
(Autobud) 1.050 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK