1939/​36

“Tranquebar”. Middags- og kaffeservice af fajance, Aluminia og Kgl. P., dekoreret i blå med blomster, bestående af 141 dele. (141)

Bestående af suppetallerken 947, dyb tallerken nr. 1847, 15 middagstallerkener nr. 948, 2 middagstallerkener nr. 946, 13 frokosttallerkener nr. 1399, 20 smørbrikker nr. 1403, 9 sidetallerkener nr. 1842, 19 kagetallerkener nr. 944, 8 par kaffekopper og ekstra kop nr. 992, 2 par kaffekopper og ekstra underkop nr. 956, 2 morgenkopper nr. 991, 3 par thekopper og 3 ekstra underkopper nr. 957, sukkerskål med låg nr. 1188, sukkerskål nr. 953, flødekande nr. 1131, flødekande nr. 954, 2 saucekander nr. 2391, 2 æggebægre nr. 1006, 5 saltkar nr. 1095, 4 asietter nr. 1270, 2 skåle nr. 934, rundt fad nr. 936, fad nr. 1102, ovalt fad nr. 928, ovalt fad nr. 929, fad nr. 2848, skalformet asiet nr. 1355, asiet nr. 1117, 4 bladformede asietter nr. 925, 2 bladformede asietter nr. 924, 5 skåle nr. 1114, 2 saltbøsser nr. 1009 og 2 peberbøsser nr. 1008.

Nogle dele 2. sortering, hovedsageligt middags- og frokosttal. Enkelte dele med misfarvninger. Fad nr. 929 med mindre afslag under fanen. Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker.

Ældre malerier, møbler og varia, 23. september 2019

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

3.400 DKK

3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK