2249/​526

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Y-stolen”. Et sæt på syv armstole med stel af bøg. Sæder udspændt med flettet papirgarn, samt med løse sædehynder betrukket med sort skind. Model CH24. Designet 1949. Udført og mærket med label hos Carl Hansen & Søn. (7)

Y-stolen blev præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia, august 1950.

Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk” nr. 11, november 1950, s. 195.

Litteratur: “Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999", s. 113.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Flet på sæder med mindre pletter.

Moderne kunst og design (udskudt), 8. december 2022

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

12.000 DKK

12.000 DKK