873/​147

Et sæt på tolv svenske rokoko stole af bemalet træ, hver med buede rygge udskåret med individuel ornamentik, baluster formede rygbræddre, svungen sarg og sæde, front udskåre med rocailler og bladværk, cabriole ben, claw and ball. Göteborg, 18. årh.s midte. (12)

Møbler, varia & tæpper, 20. september 2017

Vur­dering

100.000–125.000 DKK

Hammerslag