873/147
Et sæt på tolv svenske rokoko stole af bemalet træ, hver med buede rygge udskåret med individuel ornamentik, baluster formede rygbræddre, svungen sarg og sæde, front udskåre med rocailler og bladværk, cabriole ben, claw and ball. Göteborg, 18. årh.s midte. (12)
Møbler, varia & tæpper, 20. september 2017
Vurdering
Hammerslag