902/​934

Ole Bent Petersen (f. 1938, d. 1998)

Rund vinkande med oval hank samt fire vinbægre med oval base og rund top af sterlingsølv. Vinkandens låg indvendigt besat med cabochonslebet ametyst omkranset af guld. Stemplet Ole Bent Petersen, 925S, Sterling, Denmark. Udført 1990. Samlet vægt 2018 g. H. 10–26. (5)

Litteratur: Lise Funder: “Dansk Sølv i Det 20. Århundrede”, nærværende vinkande og bægre ill. s. 194.

Design: Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 10. juni 2021

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

35.000 DKK