“Khodinka-bæger” - russisk kroningsbæger af metal dekoreret med emalje, til ære for Zar Nikolaj II og Zaritsa Alexandra Feodorovna af Rusland anno 1896. H. 10.
Proveniens: Den danske ejer stedmors forældre, Arne Hammer og hustru, Tatiana Hammer, f. Martinson. Arne Hammer arbejdede for Store Nordiske Telegrafselskab og boede i en årrække i Rusland før den russiske revolution. I Irkutsk mødte han russerinden Tatiana Martinson, som han giftede sig med, hvorefter de botsatte sig i Danmark. Her hørte Tatiana Hammer til den russiske kreds i København.
Alders- og brugsslitage, bl. a. mindre afslag og reparationer.
Russisk tema, 5. december 2019
32 bud