902/​958

Bo Kristiansen (f. Göteborg 1944, d. København 1991)

“...Once it was the colour of saying..”. Meget stor konisk formet vase af stentøj med indridsede bogstaver i relief. Yderside forsynet med modellerede bogstaver i relief. Dekoreret med rosa, orange, gul, gylden, blå, grøn, sort og gråbrun glasur. Indvendigt med transparent grøn glasur. Usign. Unik. H. 48,3. Diam. 37,4.

Teksten er indledningen til et digt fra 1938 af den walisiske poet Dylan Thomas.

Alders- og brugspatina herunder enkelte overfladeridser. Ved bogstaver på ydersiden ses enkelte steder spor af gullig lim fra monteringen af bogstaverne ved fremstillingen. To bogstaver med spor af klar lim - nyligere limet. Et “N” med reparation. Se venligst detaljefotos. Teksten er indledningen til et digt fra 1938 af den walisiske poet Dylan Thomas.

Design: Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 10. juni 2021

Vur­dering

50.000 DKK

Hammerslag