Per Kirkeby (f. København 1938, d. sst. 2018)
Uden titel, Læsø 1999. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 200×110.
Maleriet vil blive inkluderet i et kommende, tredje bind af Ane Hejlskov Larsens ræsonnerede katalog over Per Kirkebys malerier, dækkende perioden 1990–2015.
"Man kan kende Læsøbillederne på de træstammer, der kommer drivende hen over aftenhimmelen … Det er skægt, for jeg har mine skitsebøger fulde af træstumper – de ligger overalt i småskoven omkring mit atelier på Læsø, så jeg kan gå ud og tegne dem … ” Lars Morell: ”Per Kirkeby. Samtaler med Lars Morell" s. 170.
Moderne malerier, 8. marts 2016