2014/​512

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Reol af eg bestående af enkelt- og dobbeltkommode med fire og otte skuffer, høj enkeltreol med hylder, lav dobbeltreol med hylder, to høje dobbeltreoler med hylder og rum. Udført og mærket hos Karl Andersson & Söner, Sverige. H. 187. B. 339. D. 46. (6)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 31. marts 2020

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK