2014/512
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Reol af eg bestående af enkelt- og dobbeltkommode med fire og otte skuffer, høj enkeltreol med hylder, lav dobbeltreol med hylder, to høje dobbeltreoler med hylder og rum. Udført og mærket hos Karl Andersson & Söner, Sverige. H. 187. B. 339. D. 46. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020
Vurdering
Hammerslag