1438/67
Dansk maler, 19. årh.
Portræt af grosserer Jacob Christian Prætorius (1784–1859) og hustru, Marie Elizabeth, f. Krüger. Usignerede. Olie på lærred. Hver 24×19. (2).
Lærredet er dubleret. Mindre krakeleringer.
Ældre malerier og møbler, 15. september 2014
Vurdering
Hammerslag