1351/1648
Gustav Gustavovich Klingert (, Moskva)
Russisk kongeligt cigaretetui af sølv, indvendig forgyldt, riflet korpus, med kæde, væge og rum til tændstikker. Gustav Gustavovich Klingert, guardeinstemplet IK 1879 (med kyrilliske bogstaver), Moskva bymærke, lødighed 84. Vægt ca. 200 gr. H. 8.
Proveniens: Gave fra Kejserinde Dagmar til faderen, Christian IX, eller storebroderen, Frederik VIII; herefter i Frederik VIII's efterslægt til idag.
Minimal aldersslitage.
Varia, 19. december 2013
Vurdering
Hammerslag