Helfrich Peter Sturz (f. Darmstadt 1736, d. Bremen 1779)
Portræt af kunstnerens datter Sara Sophie (1776–1812) som etårig (?). I hvid kjole og kyse. Usigneret. Pastel på papir monteret på lærred. Lysmål 46×40. Louis Seize ramme.
Proveniens: Efterkommere efter maleren, generalpostdirektør, etatsråd H. P. Sturz (1736–1779).
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 25. februar 2020