1804/​879

Berndt Friberg (f. 1889, d. 1981)

To mindre skåle af stentøj, dekoreret med hhv. blank grønbrun samt rødbrun/okkerbrun harepelsglasur. Begge sign. Friberg samt med studio-hånd. Udført hos Gustavsberg, Sverige. H. hhv. 5,3. og 6,5. Lille skål: diam. 7,5. Større skål: B. 9. L. 9,8. (2)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 23. januar 2018

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag