William Scharff (f. København 1886, d. sst. 1959)
Ældre kvinde med sænket blik. Sign. William Scharff. Olie på lærred. 50,5×44.
På bagsiden betegnet: Skitse til komposition, Højtlæsning 1935. Malet af William Scharff, Ingeborg Scharff 1970.
Talrige krakeleringer. Mindre afskalninger. Retoucheringer. Behov for let overfladerensning.
Moderne kunst og design, 17. februar 2015