2424/​39

Samling små flasker, pilleæsker, heriblandt engelsk kræmmerhusformet parfumeflacon med glasindsats, mester Horton & Allday, Birmingham 1883 L. 16 cm; Tiffany figur af sterlingsølv i form af en jockey H. 7 cm. Tyske og engelske hovedvandsæg og pilleæsker samt tre danske hovedvandsæg, blandt andet et rokokoæg, mester anatagelig Hans Morten Svane, borgerskab i Næstved 1750–1772 H. 9 cm; samt to vaseformede hovedvandsæg H. 7 og 10 cm. 18–20. årh. (17)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.700 DKK

2.700 DKK
2.600 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.500 DKK
(Autobud) 2.400 DKK
2.300 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK