2109/556
Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)
Tre taburetter samt barstol med cylinderformet trådstel af sortlakeret metal, betrukket i sæder med sort skind. Model 240 S og 250 S. Udført hos x-design. H. 36 og 82. (4)
Litteratur: “Verner Panton: The collected works”, gengivet og omtalt s. 263.
Stand
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 2. marts 2021
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
1 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|