2109/​556

Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)

Tre taburetter samt barstol med cylinderformet trådstel af sortlakeret metal, betrukket i sæder med sort skind. Model 240 S og 250 S. Udført hos x-design. H. 36 og 82. (4)

Litteratur: “Verner Panton: The collected works”, gengivet og omtalt s. 263.

Stand

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 2. marts 2021

Kategori
Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Solgt

Hammerslag

6.000 DKK  

1 bud

Tidspunkt Byder Bud
6.000 DKK