2005/842
Fog & Mørup
“Kongelys” Bordlampe af forkromet og sortlakeret metal. Skærm af akryl med metaltop, trykknapafbryder. Udført hos Fog & Mørup. H. 47.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 10, oktober 1951, i annonce
Brugsslitage. Løs skærm, møtrik mangler. Skærm med skjolder. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 28. januar 2020
Vurdering
Hammerslag
30 bud