Foto endnu ikke klar
1831/1533
Emile Gallé (f. Nancy 1846, d. sst. 1904)
Art Nouveau vase af klart og orange, matteret og orange glas med to hanke. Overfang af rødt glas udskåret med motiver af grene med blade og bær. Sign. Gallé. H. 30,5.
Proveniens: Efterkommere af Christian IX. Hidhørende fra Frederik VIII’s samling af Gallé glas.
Nogle overfladeridser og mærker, enkelte hvide og gråligt udseende mærker forårsaget af kontakt med malet overflade.
Varia, 2. august 2018
Vurdering
Hammerslag