1410/​520

Magnus Læssøe Stephensen stil (f. Holte 1903, d. Helsingør 1984)

Tre-personers sofa med buet front og svævende ryg samt to lænestole, betræk af rødt velour og stribet møbelstof, stel af bøg med messingsko i front. Ubekendt producent 1930–40erne. L. 212. (3)

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker på stel.

Moderne kunst og design, 4. marts 2014

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

14.500 DKK

14.500 DKK
14.000 DKK