2446/​758

Frits Henningsen, tilskrevet (f. 1889, d. 1965)

Sofabord af udskåret eg, opsat på cabriole ben. Svungen top med kehlet kant. Udført ca. 1940, antageligt hos snedkermester Frits Henningsen. H. 54. L. 133. B. 38–55.

Fremstår med brugsslitage, herunder ridser, mærker og mindre hak. Nogle gabende samlinger.

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
2.000 DKK