1410/1630
To lommeure af 14 kt. guld, en med kasse støbt med bladværk, gyldne skiver med arabertal og små sekunder, en med støvkapsel af metal. Ca. 1920–30. Vægt ialt 51–63 gr. Kassediam. 48–50 mm. (2)
Urene virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. En mangler sekundviser.
Varia, 6. marts 2014
Vurdering
Hammerslag
11 bud